Masz pytania ? Zadzwoń: +48 726 865 016

Kategorie blog
Zabawki dla dzieci z autyzmem - zamknięty świat kolorów, dźwięków i łamigłówek. 0
Zabawki dla dzieci z autyzmem - zamknięty świat kolorów, dźwięków i łamigłówek.

Zabawki dla dzieci z autyzmem - zamknięty świat kolorów, dźwięków i łamigłówek.

 

Objawy autyzmu u dzieci zwykle pojawiają się w wieku 2 lub 3 lat. Niektóre opóźnienia rozwoju mogą pojawić się jeszcze wcześniej i często można je zdiagnozować już w 18 miesiącu. Badania pokazują, że wczesne rozpoznanie i praca nad dzieckiem, a w szczególności praca przez zabawę z wykorzystaniem odpowiednich zabawek, czyni cuda i prowadzi do pozytywnych wyników. 

 

Autyzm jest niezwykle rozległym zaburzeniem, w którym nieprawidłowe funkcjonowanie zauważa się we wszystkich obszarach rozwoju dziecka. W niektórych przypadkach upośledzenie czynnościowe związane z autyzmem może być łagodne i niewidoczne do czasu rozpoczęcia przez dziecko szkoły, do czasu aż deficyty staną się widoczne na tle rówieśników. Aktualnie w Polsce diagnozuje się to zaburzenie u 1 dziecka na 300 zbadanych przypadków. Pomijając cały aspekt  medyczny i psychologiczny tej choroby, uzasadnione obawy i niepewność rodziców, należy stwierdzić fakt, że najskuteczniejszym narzędziem wspomagającym terapię zdiagnozowanego autyzmu u dziecka, są po prostu zabawki. 

 

Autystyczne dzieci bawią się tak, jak każde dziecko 

Dzieci z autyzmem to tylko dzieci i, jak każde dziecko chcą się bawić! Jakie są więc najlepsze zabawki dla autystycznych dzieci, które zachęcają do odkrywania poprzez zabawę? Ich zabawki nie muszą być fantazyjne ani specjalne „zabawki do nauki”. Muszą być po prostu zabawkami, które lubi Twoje dziecko i które są odpowiednie do poziomu jego rozwoju” – twierdzą psychologowie. W rzeczywistości zabawki powszechnie spotykane w przedszkolach, przedszkolach i salach zabaw neurotypowych małych dzieci są tymi samymi rodzajami zabawek, które są korzystne dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD). Łamigłówki, klocki, piłki, samochody czy instrumenty - tym bawią się wszystkie dzieci, również te autystyczne.Faktem jest jedna, ze cześć z ulubionych zabawek autystyków posiada wspólne cechy. Dzieci autystyczne częściej wybierają zabawki kolorowe, dźwiękowe, manipulacyjne i łamigłówki

 

Ogólne zasady doboru zabawek 

Nie hamuj zainteresowania dziecka. Dzieci z autyzmem mogą być zajęte, zainteresowane i zaabsorbowane jedną rzeczą, na przykład pociągami lub dinozaurami. Czasami rodzice próbują powstrzymać takie nadmierne zainteresowanie dziecka, myśląc, że jest to nawyk, który należy przełamać. lepiej zastanowić się, jak wykorzystać to zainteresowanie, aby poszerzyć zabawę i w efekcie naukę dziecka. 

Unikaj zabawek naszpikowanych elektroniką. Wiele dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest nadmiernie stymulowanych przez zabawki elektroniczne z dużą ilością świateł, dźwięków i ruchomych części. Zabawa takimi zabawkami może nie tylko prowadzić do niepotrzebnego stresu, ale dziecko skupione wyłącznie na samej zabawce, nie zwraca uwagi na inne dzieci lub dorosłych wokół nich. Dlatego zamiast elektronicznych gadżetów postaw na równie ciekawe tablice manipulacyjne, drewniane instrumenty muzyczne wydające łagodne dźwięki, czy łamigłówki.

Wyjdź po za ograniczenia wiekowe. Producenci zabawek klasyfikują swoje zabawki pod względem wieku, aby rodzice mogli zrozumieć, co jest odpowiednie dla wieku — zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i rozwoju. Ale jeśli chodzi o zabawki dla dzieci z autyzmem, o ile nie stanowią one zagrożenia dla dziecka, tylko dziecko i rodzic wiedza, jakie zabawki są naprawdę odpowiednie na tym etapie rozwoju. W wypadku niektórych dzieci w parze z autyzmem idzie także niepełnosprawność intelektualna. W większości przypadków jednak dzieci z autyzmem mają zdolności intelektualne równe lub wyższe niż rówieśnicy. Dlatego obdarowanie 10-latka pluszakiem nie zawsze jest dobrym pomysłem. 

 

Najważniejsze zadania zabawek dla dzieci z autyzmem

Zanim zaczniemy wybierać zabawki dziecku z autyzmem, odrzućmy utarty schemat poszukiwania zabawek dla dzieci specjalnej troski. Szukajmy zabawki, która przede wszystkim sprawi dziecku radość. W wyborze możemy się także kierować tą stroną rozwoju dziecka, na której najbardziej nam zależy. 

Zabawki możemy zatem podzielić na kilka grup:

Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym rodzajom zabawek i wybierzmy te, które najbardziej odpowiadają naszemu dziecku. 

 

Zabawki kształtujące kondycję i sprawność ruchową

Maty , to doskonałe zabawki sensoryczna dla dzieci z autyzmem. Począwszy od małych pokrytych różną teksturą do stymulacji dłoni i stóp, a skończywszy na dużych matach edukacyjnych do ćwiczeń, matach typu naleśnik do zawijania dziecka. 

Skoczki, rowerki Zabawy ruchowe ukierunkowane w stronę rozwoju dziecka są nie tylko doskonałym rodzinnym przeżyciem, ale także istotnym elementem terapii. Gumowe skoczki, rowerki, trampoliny, kolorowe skakanki,

Centra aktywności  to zabawki niezbędne dla każdego dziecka lub niemowlęcia, a w szczególności dla dzieci z autyzmem lub opóźnieniem rozwoju. Te wielofunkcyjne zabawki, wzrok, dźwięk i dotyk w nieprzytłaczającym środowisku. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że zapewniają poziom kontroli, który pozwala dziecku wybierać ten efekt na jakim mu akurat zależy. Do najciekawszych propozycji należą te zabawki, które gromadzą wiele atrakcji w tym grzechotki, baseny z piłkami, piłki sensoryczne z wypustkami czy zabawki do kąpieli

 

Zabawki rozwijające koordynację wzrokową

Wzrok jest naszym podstawowym zmysłem. Dzieci autystyczne są wnikliwymi obserwatorami. Percepcja wzrokowa nadaje znaczenie temu, co widzą, co jest warunkiem wstępnym nauki czytania. Rozróżnianie wizualne pozwala dzieciom rozpoznawać i klasyfikować według atrybutów – koloru, kształtu i rozmiaru. Koordynacja wzrokowo-ruchowa prowadzi do sukcesu w wykonywaniu zadań motorycznych. Te i wiele innych umiejętności wizualnych rozwija się poprzez zabawę ze stymulacją wzrokową i zabawkami do koordynacji ręka-oko.

Do najciekawszych zabawek z tej grupy kolorowe klocki magnetyczne, ukłdanki  z kolorowych klocków dzięki, którym dziecko poznaje kolory i kształty, rozwija spostrzegawczość i wyobraźnię. 

Bardzo wartościowymi zabawkami dla rozwoju koordynacji oko-ręka są wszelkiego rodzaju rzutki. Oprócz oczywistych wartości treningowych, bezpieczne rzutki na rzepa, bez ostrych kantów i końcówek rzutki są kapitalną zabawą dla nawet najmłodszych dzieci i całej rodziny.

 

Zabawki rozwijające równowagę 

Jednym z kluczowych elementów motoryki dużej jest równowaga. Równowaga umożliwia kontrolę ruchów podczas zadań stacjonarnych (statycznych) oraz ruchomych (dynamicznych), takich jak leżenie, siedzenie, raczkowanie, chodzenie lub bieganie.

Rowerek biegowy nie ma pedałów, co zachęca dziecko do przyzwyczajenia się do jazdy na rowerze bez narażania go na ryzyko upadku. Kiedy nadejdzie czas, aby wypróbować rower z pedałami lub hulajnogę

Dziecku z autyzmem z całą odpowiedzialnością można zaproponować także piłkę do ćwiczeń z piłką do balansowania, Wykonana z wytrzymałych materiałów piłka wytrzyma wiele zabaw, które poprawią koordynację, wykorzystując nadmierną energię dziecka.

 

Zabawki redukujące stres i napięcie mięśni 

Znaną od dawna i docenianą w łagodzeniu stresu jest zabawa plasteliną, modeliną, piaskiem kinetycznym czy wszelkiego rodzaju masami plastycznymi. Formowanie z mas plastycznych łagodzi stres, zmniejsza napięcie i rozluźnia mięśnie. Przyjemność, faza twórcza w jakiej przebywa dziecko podczas formowania może złagodzić fizyczne aspekty stresu i zwiększyć koncentrację.

Zabawki i gry logiczne, podobnie jak zabawki rzeźbiarskie, puzzle czy gry planszowe zajmują umysł, pozwalają uwolnić się dziecku od stresujących myśli i skupić się na ciekawym zadaniu.

Nie ma na świecie takiego dziecka, które nie lubi pluszaków. Pluszaki to najskuteczniejsza zabawka-przyjaciel, która wyciszy, odstresuje, pomoże zasnąć i którą pamięta się przez całe życie. 

 

Zabawki stymulujące aparat mowy i słuchu

Rozwój aparatu mowy oraz stymulacja słuchowa jest niezbędna do rozwoju u dziecka najpierw mowy a następnie języka. Dlatego warto w zestawie z zabawkami sensorycznymi mieć, która pozwoli dziecku słyszeć własny głos i odtwarzać go zabawkowy mikrofon, czy zabawka do zestaw karaoke.

Zabawki sensoryczne dla dzieci z autyzmem powinny zawierać przedmioty stymulujące zmysł węchu. Ładnie pachnące kredki olejneczy plastelina pobudzają te ośrodki, które są również odpowiedzialne za mowę. 

W pierwszych latach życia swoją terapeutyczną funkcję przez zabawę pełnią również wszelkiego rodzaju gryzaki, grzechotki,niewielki instrumenty muzyczne w tym drewniane cymbałki, interaktywna mata czy pianinko. Bezpieczną zabawą dla maluchów, która pochłania je bez reszty, są materiałowe książeczki gryzaki z metkami, które nie tylko stymulują rozwój aparatu mowy, ale także pełnia funkcje poznawczą. 

 

Zabawki kształtujące zachowania i funkcje społeczne

Zabawy społeczne to najczęściej zabawy w udawanie. Dzięki takiemu udawaniu dzieci wcielają się w różne role, utożsamiają się z bohaterami swojej wyobraźni i tworzą scenariusze, które następnie powielają w dorosłym życiu. Zabawki do fabularyzowanych zabaw typu weterynarz zestaw do transportu zwierząt, czy  lekarz zestaw z akcesoriami w walizce, są nie tylko bogate i kolorowe, ale przede wszystkim uczą empatii i dobrych relacji. Szczególne miejsce w świecie dzieci z autyzmem mają proste zabawki o stonowanych kolorach. Wykonane z przyjaznych tworzyw i drewna wózki dla lalek z akcesoriami  czy też zestawy kuchenne z całym wyposażeniem gwarantują godziny pełne zabawy i uśmiechu na twarzy dziecka. W małym świecie dzieją się takie same rzeczy tylko w mikroskali. Mali chłopcy w swojej nieograniczonej wyobraźni są mechanikami, kierowcami z całkiem bogatym zestawem samochodów, czy strażakami.

Pozwólmy dzieciom bawić się tym czym chcą, tym co ich cieszy, tym co ich interesuje. Nie narzucajmy tempa, nie stójmy nad głową żadnego dziecka, a przede wszystkim dziecka z autyzmem. Pozwólmy mu, w jego tempie przeżyć jak najlepsze dzieciństwo i poczekajmy, aż wpuści nas do swojego świata. No to do zabawy! 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl