Masz pytania ? Zadzwoń: +48 726 865 016

Kategorie blog
Jakie zabawki sprawdzą się dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu? 0
Jakie zabawki sprawdzą się dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu?

Jakie zabawki sprawdzą się dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu?

 

Dzieci, które mają jakiekolwiek niepełnosprawności, na przykład zaburzenia ze spektrum autyzmu, będą potrzebować większej stymulacji w pewnych zakresach, a mniejszej w innych. Ważne, aby wybrać odpowiednie zabawki w taki sposób, aby nie zakłócały rozwoju, tylko go wspomagały. Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne, jeśli poznamy kilka zasad.

 

 

Dotychczas znane zabawki z nowym zastosowaniem

Jeśli chodzi o dzieci ze spektrum autyzmu, to szybko nudzą się tradycyjnymi zabawkami i ciągle szukają nowych sposób na zabawę. Cenną wskazówką może być to, aby odnaleźć zabawkę klasyczną, ale z nieco innym sposobem wykorzystania. Tak jak na przykład farby, które od zawsze służą dzieciom do prac plastycznych. Trudno wyobrazić sobie dziecko, które nie używa farbek do prac plastycznych w przedszkolu, bądź do zabawy w domu. Jest to świetna zabawa i mnóstwo kreatywności. A co jeśli będą to farby do malowania palcami? Taki sposób użycia tego znanego produktu do malowania, z pewnością ucieszy takie dziecko. Sprawi mnóstwo frajdy i sprawi, że dotychczasowy sposób użycia farb, czyli za pomocą pędzelka, zostanie przełamany w nową konwencję. Dzieci ze spektrum lubią oryginalne zastosowanie tych samych produktów, bo nie czują się wtedy przymuszone, więc ten sposób jako zachęta do zabawy, może być bardzo ciekawy.

 

Odstresuj dziecko szybko i skutecznie

Maluchy ze spektrum autyzmu czują duży poziom stresu. Często jest on o wiele wyższy niż u przeciętnego dziecka. Co ważne, trzeba znaleźć sposób, aby to napięcie rozładować w taki sposób, aby dziecko miało coś pod ręką, czego może szybko użyć. Tak jak na przykład Brelok antystresowy Push Boubble, który jest kolorową, miękką i prostą zabawką, ale bardzo przydatną. Zabawki antystresowe w firmie wypustek do wciskania stały się ostatnio niezwykle modne i sprawdzą się w przypadku większości dzieci, a już szczególnie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Pozornie prosta czynności jak wciskanie wypustek, rozładuje chwilowe napięcie i zajmie uwagę dziecka. Nawet najmłodsze dzieci mogą się zainteresować taką zabawką na nieco dłużej. Zalety tej zabawki tkwią w jej prostocie i sposobie używania i jak to zwykle bywa, najprostsze zabawki są najlepsze. Taki brelok dziecko może wszędzie zabrać ze sobą i odstresować się, wciskając wypustki na drugą stronę.

 

Ćwicz motorykę małą i skupienie malucha

Zabawki z dawnych lat często okazywały się znacznie lepsze niż obecne zabawki, gdzie zbyt dużo jest plastiku i dźwięków, a za mało kreatywności. A jaka zabawka kojarzy się rodzicom młodego pokolenia ze swoim dzieciństwem? Na pewno każdy z nas pamięta grę rodzinną rybki łowienie rybek. Ta pozornie prosta gra zręcznościowa, niesie ze sobą dużo korzyści. Po pierwsze, pozwala ćwiczyć motorykę małą i skupienie oraz precyzję. Te aspekty są bardzo ważne dla dzieci na przykład z autyzmem czy zespołem Aspergera, ponieważ najczęściej takie maluchy mają problem z koncentracją i wyciszeniem się. Bardzo często są też zaburzenia z motoryką małą i przetwarzaniem sensorycznym. Tego typu gry zręcznościowo są bardzo polecane przez terapeutów SI. Po drugie, umożliwia wspólne granie z rodzicami, rodzeństwem lub kolegami i koleżankami, a zatem zachęca do współpracy i uczy reguł gier zespołowych. Współpraca z innymi i prawidłowe relacje społeczne mają niebagatelne znaczenie dla dzieci ze spektrum autyzmu.

 

Wypróbuj sensoryczne klocki i uwolnij kreatywność dziecka

Wszelkiego rodzaju zabawki sensoryczne są zalecane dla dzieci z Aspergerem i Autyzmem. Terapeuci integracji sensorycznej wskazują, aby dziecko nawet codziennie dotykało innych faktur, kształtów, zabawek z wypustkami. Zapewniają one wielowymiarowy rozwój, a to dzięki integracji zmysłów, ćwiczeniu małej motoryki i koordynacji ruchowej. Myślenie przyczynowo-skutkowe również jest istotne w takiej zabawie, a także  zdolności manualne. Zresztą klocki to kultowa zabawka dla dzieci w każdym wieku, a jeśli mają nieco inną fakturę niż zazwyczaj, spodobają się małym aspikom lub autystykom. Zobaczmy na Klocki konstrukcyjne wafle jeżyki, które mają przyjemne wypustki działające na zmysły. To także nieograniczona kreatywność, bo klocki łączą się w dowolny sposób, a nie tylko poziomo i pionowo, zatem będą idealne nawet dla najmłodszych dzieci.

 

 

Spokojna zabawa z drewnianym liczydłem

Tutaj znowu nawiązanie do zabawek z dawnych lat, jaką z pewnością jest liczydło. Liczydło drewniane sorter cyfry Montessori to zabawka 2w1. Mamy do zabawy zarówno liczydło, jak i sorter. Kolorowa, drewniana zabawka uspokoi dziecko, a sorter będzie ćwiczył umiejetność dopasowywania kształtów i zręczności, a także logicznego myślenia. Na patyczkach umieścimy taką ilość krążków, jaką wskazuje cyfra pod nim. Przy okazji to świetna nauka kolorów i kształtów. Same kolory są stonowane, co również jest miłym akcentem, typowym dla zabawek Nurtu Montessori. Zabawki tego typu naprawdę świetnie wpisują się w pomoc dla dzieci z zaburzeniami, bo nie przebodźcowują ich, tylko uczy kreatywności i odwagi. Przy okazji bezpieczne materiały są przyjazne dla małych rączek.

 

Ćwiczymy cierpliwość małego konstruktora

Jeśli chodzi o drewniane zabawki, które nigdy się nie nudzą, to będzie to oczywiście drewniana kolejka. Duży, drewniany zestaw z torami, wagonikami i figurkami, sprawi frajdę każdemu maluchowi. Dziecko będzie ćwiczyło koncentrację i cierpliwość w trakcie budowy, aby potem cieszyć się efektami swojej pracy. Spokojna zabawa, najpierw manualna, a następnie ruchowa, dobrze wpłynie na dzieci, które nie potrafią się dłużej skupić i dokończyć rozpoczętej czynności. Taka przypadłość często spotyka małych autystyków. Obietnica świetnej zabawy po złożeniu kolejki, zachęci je do podjęcia wysiłku i zbudowania konstrukcji, co wymaga precyzji i ćwiczy umiejętności budowania. Taka zabawa pozwoli naśladować realne sytuacje, gdy dziecko obserwuje ruch uliczny lub kolejowy, a tym samym potrafi odwzorować rzeczywiste sytuacje w abstrakcyjnej zabawie. Myślenie abstrakcyjne u dzieci z Zespołem Aspergera jest często nieprawidłowe i dobrze jest poprzez zabawę naśladować rzeczywiste wydarzenia.

 

Dziecko odgrywa rolę dzięki różnym kostiumom

Kwestia odgrywania ról jest bardzo ważna w zaburzeniach ze spektrum Autyzmu, a szczególnie w przypadku Zespołu Aspergera. Takie dzieci najczęściej nie do końca rozumieją sytuacje związane z naśladowaniem i przyjmowaniem abstrakcyjnych ról. Stąd dobrze byłoby je jakoś zachęcić, na przykład za pomocą kostiumu. Być może wtedy poczuje się nieco pewniej, używając go i będzie chętniej odgrywało daną rolę, dzięki pomocy wizualnej jaką jest kostium. Zabawa, gdzie przyjmuje się inną rolę jest kluczowa w rozwoju dziecka w ogóle, a dla dzieci ze spektrum, powinna być ważna. Rodzic może spróbować wybrać kostium ulubionej postaci lub bohatera i zachęcić dziecko do wcielenia się w daną postać.


Na czym trzeba się skupić mając na uwadze zabawki dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu? 

Jest kilka ważnych aspektów: 

  • zabawki powinny być wyciszające i proste 
  • dobrze, jeśli ćwiczą motorykę małą i zręczność 
  • zabawki sensoryczne to ulga dla zmysłów dzieci z ZA i Autyzmem 
  • ważna jest nauka współpracy w zabawie 
  • dzieci powinny ćwiczyć odgrywanie ról

Zabawki pomocne dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu to ważny element ich rozwoju, który może im pomóc w lepszym funkcjonowaniu. Takie zabawki można znaleźć w sklepie strefa24.com.pl

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl