Masz pytania ? Zadzwoń: +48 726 865 016

Kategorie blog
Zabawki wspierające rozwój dzieci z autyzmem 0
Zabawki wspierające rozwój dzieci z autyzmem

Zabawki wspierające rozwój dzieci z autyzmem

Zabawki dla dzieci z autyzmem to oprócz specjalnych przeznaczonych do tego celu zabawek terapeutycznych, również najzwyklejsze przedmioty dostępne w typowym w sklepie z zabawkami. W zabawie z dziećmi zmagającymi się z tą chorobom musimy mieć na uwadze specyfikę problemów, z jakimi się one zmagają oraz wykazać się kreatywnością. W ten sposób możliwe będzie połączenie zabawy ze wspomaganiem rozwoju dziecka.

Zabawki dla najmłodszych z autyzmem

Dzieci te mogą mieć problem z intensywnymi objawami powodowanymi przez wszelkiego rodzaju bodźce lub wręcz przeciwnie reakcja ta może być niedostateczna. Praca z zabawkami sensorycznymi, które mogą wpływać na takie zmysły jak dotyk, wzrok czy słuch mogą okazać się niezwykle pomocne. Wiedzę na temat autyzmu u dziecka rodzic często nabywa, gdy dziecko ma ok. 3 lat. Dla tak małych dzieci dobrze sprawdzi się EDUKACYJNA DREWNIANA UKŁADANKA FIGURY GEOMETRYCZNE, która pozwoli stymulować zmysł dotyku, przyczyniając się do prawidłowego rozwoju dziecka. Przedmioty takie jak PUZZLE PIANKOWE MATAmogą okazać się bardzo przydatne z uwagi na różnorodność kształtów oraz ciekawą fakturę. Grzechotka gryzak w doskonały sposób wpłynie na zmysł słuchu. Z kolei zabawki firmy Push Booble Pop zajmie dziecko na wiele godzin. Inną propozycją jest wykorzystanie w zabawie z takim dzieckiem przedmiotów codziennego użytku lub prostych samodzielnie wykonanych akcesoriów. Może to być np.:. Woreczek napełniony ziarenkami lub piaskiem, samodzielnie wykonane duże puzzle pokryte zróżnicowanymi materiałami lub znalezione w domu kolorowe kulki pozwalające pobudzić zmysł wzroku. KSIĄŻECZKA SENSORYCZNA GRYZAK METKI OWIECZKA z kolei wpłynie pozytywnie na różne zmysły jednocześnie.

Zabawki dla nieco starszych dzieci z autyzmem

Kiedy dziecko ma już kilka lat, możemy skupić się na nie tylko na samych zmysłach, ale również sferze emocjonalnej. Pomoże to dziecku definiować emocje i radzić sobie z niekomfortowymi sytuacjami w relacjach międzyludzkich w życiu codziennym. Rodzic możemy wykorzystać maskotkę do odgrywania scenek. Może to być dobry sposób na wypytanie dziecka o emocje, odczucia i odgrywanie różnego rodzaju scenek. Gra rodzinna rybki to nie tylko dla dziecka miły sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi i członkami rodziny. Taka gra może również pozwolić dziecku przepracować dziecku związane z chęcią wygranej, rywalizacją oraz ewentualną porażką. Inną grą jest GRA ZGADNIJ KTO? ZGADNIJ CO?. Oprócz pomocy, jaką zapewnimy w takich sferach, jak zdolności koncentracji i logicznego myślenia, jest to również doskonały sposób na nakierowanie dziecka na potrzeby innych. Podczas tej zabawy z jednej strony dziecko będzie miało za zadanie konstruować w określony sposób pytania z drugiej zaś udzielać naprowadzających odpowiedzi swojemu rywalowi. Warto również, abyśmy przedstawili dziecku książki skierowane do młodszych czytelników opisujące w przystępny dla nich sposób emocje. Z pewnością pomożemy mu w ten sposób zrozumieć lepiej tę sferę oraz skłoni do zadania szeregu pytań, które mogą rozjaśnić mu pewne kwestie.

Zabawki pozwalające  zrelaksować się dziecku z autyzmem

Z uwagi na intensywny wpływ bodźców ze strony otoczenia dziecko z autyzmem jest szczególnie narażone na duży stres w ciągu dnia. Związane jest to m.in. z szeregiem dźwięków z jezdni i ciągle zmieniającym się kolorem świateł. Dziecko takie z pewnością po pobycie w przebodźcowujących je warunkach potrzebuje odprężenia. Odprężające mogą okazać się zabawki w postaci gniotków. Dodatkowo należą one do przedmiotów sensorycznych. Innym sposobem na odreagowanie stresu będzie malowanie lub rysowanie. Doskonałym akcesorium w tym zakresie jest tablica magnetyczna, która pozwoli na wyrażenie się artystyczne dziecka. Dla niektórych dzieci niezwykle relaksujący wpływ ma również zwyczajne układanie klocków. KLOCKI EDUKACYJNE TOR KULKOWY KULODROM LABIRYNT to propozycja dla dzieci o bardziej zaawansowanych umiejętnościach manualnych, które pasjonują się motoryzacją. Z kolei KLOCKI KONSTRUKCYJNE RURKI pozwolą samodzielnie stworzyć większą formę. Dzieci z autyzmem mogą odczuwać prawdziwą przyjemność z realizowania swoich pasji. Warto byśmy wspierali ich w rozwoju swoich zainteresowań, którym potrafią być naprawdę oddane. 

Zabawki przywołujące na myśl sytuacje życia codziennego

Zabawy przypominające sytuacje życia codziennego pozwolą dzieciom zrozumieć, jak działają pewne przedmioty oraz jak reagować w konkretnych sytuacjach. Dzięki temu będzie ono lepiej przygotowane do niespodziewanych sytuacji. Dla dzieci z autyzmem nie zawsze jest oczywistą kwestią, dlaczego świat wygląda w określony sposób. Zabawa przy użyciu pojazdów, czy maszyn rolnych pozwoli dziecku np.:. Oswoić sytuację stresową, jeżeli przez głośne dźwięki oraz wygląd wywołuje ono w dziecku negatywne skojarzenia. Doskonałym sposobem pozwalającym lepiej radzić sobie dziecku z codziennymi sytuacjami jest również CUKIERNIA LODZIARNIA SKLEP, stwarzając idealne warunki to zabawy z innymi dziećmi. Ciekawe sytuacje wywołane przez wykonywanie ciekawych czynności może wspomagać u takiego dziecka rozwój mowy i uczyć współpracy. W sytuacji, w której dane dziecko będzie przyzwyczajone do danych przedmiotów, czy sytuacji z pewnością pozwoli mu to uniknąć sporej ilości stresu związanej z szeregiem bodźców. Można ustalić z takim dzieckiem, że będzie odgrywać określoną rolę. Dzięki ćwiczeniom z zakresu odróżniania tego, co jest jedynie zabawą, a co sytuacją z życia codziennego możemy bardzo im pomóc, bo dzieci te często trafiając do szkoły, nie do końca radzą sobie z odróżnianiem tych dwóch sfer. Pomoże im to przywyknąć do sytuacji, w których z zabawy, w której każde z dzieci pełni określoną funkcję, wracają do prawdziwej rzeczywistości, w której każdy jest jedynie uczniem.

Zabawki ruchowe wspomagające motorykę

Tego typu zabawy z pewnością będą służyć każdemu dziecku nie tylko temu z autyzmem. Ważne, aby  była ona komfortowa dla samego dziecka. Podczas takiej aktywności powinniśmy zadbać, aby otoczenie było dla dziecka w miarę przyjemne i nie dostarczało dodatkowych bodźców. Warto, aby dziecko poznało więcej zabaw grupowych, jak np.:. Stary niedźwiedź czy baba-jaga. Pomimo faktu, że dzieci te mają tendencje do nieodczuwania zbytnej przyjemności z takiej zabawy i wolą zająć się samotną schematyczną zabawą, przedstawienie takiej aktywności w pozytywny sposób może sprawić, że dziecko je polubi i przyzwyczai się do takiej aktywności. Rozwój wzrokowo-ruchowy możemy również wspierać, włączając proste ćwiczenia, które bez problemu mogą być wykonywane samodzielnie przez dziecko. Warto opisać dziecku dokładnie poszczególne ruchy, które będzie ono miało okazje wykonywać. Dzieci z autyzmem mogą odczuwać prawdziwą przyjemność z uprawiania sportu. Możemy w tym celu podarować mu gumową piłkę lub HULAJNOGĘ TRÓJKOŁOWĄ Z SIEDZISKIEM. Bez wątpienia zachowanie przez dziecko kondycji i znalezienie preferowanej formy aktywności fizycznej pomoże utrzymać mu prawidłowe zdrowie. To również doskonały sposób na wzmocnie koordynacji. Pomożemy również zapoznać dziecko z technikami, które pozwolą mu odreagować stres.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl